13 Mayıs 2019 Pazartesi

DEDELERE BABA DENİR MİSOMA FACİASI

Beş yıl önce bu gün(13 Mayıs 2014), Soma'da sanki kıyamet kopmuştu. Soma'da bulunan ve özel sektöre ait maden ocağında meydana gelen faciada 301 maden işçisi hayatını kaybetmişti.
Birileri bu olayı iş kazası olarak niteledi.
Birileri kader dedi.
Birileri bu işin fıtratında bunlar var dedi.

Gerçek sahiden öyle miydi?

Olay sonrası yapılan incelemelerde işçi sağlığı ve işgüvenliğinin sağlanması yönünde iş verenlerin yeterli önlemler almadığı anlaşıldı. Bu konularda denetim görevini yapması gerekenlerin de, çok büyük ihmallerinin olduğu belirtildi, yazıldı, çizildi.
İşyerinde bulunan yetkili işçi sendikasının ve onların yöneticilerinin de, bu konulara ait herhangi bir çaba ve çalışmasının olmadığı anlaşıldı.
Öyleyse bu olaya iş kazası denemez.
İş kazası; iş yerlerinde işçi sağlığı ve işgüvenliğinin tam olarak sağlanmasından sonra meydana gelen veya gelebilecek olaylardır...
Alınmayan önlemler, giderilmeyen eksiklikler, yapılmayan denetimler, nedenleriyle felaketler yaşandı.
Soma faciasında 301 canımızı kaybettik.
Göz yaşları sel oldu.
Kadınlar dul kaldı.
Çocuklar babasız kaldı.
Analar, babalar yer altında yitirdikleri yiğitlerini, tekrar yer altına verirken ağıtlar yakarak feryat ettiler...

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Yusuf Özkan 13.05.2019 tarihli yazısında bakın neler söylüyor.
"DEDEYE BABA DEMEK"

Soma’nın acısı dinmedi


Bu yıl Soma’da ramazan nedeniyle geniş katılımcı miting yapılmayacak. Onun yerine aileler bugün saat 13.00’te Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde buluştuktan sonra Madenci Anıtı’na yürüyecek. Buradaki basın açıklamasının ardından da şehitliğe gidilecek. 4 yıllık yargı sürecinin sonunda tutuklu sanıklardan şirket yöneticisi Can Gürkan’ın İzmir Bölge İdare Mahkemesi kararıyla tahliye edilmesi; üstelik maden işletme izninin iade edilmesi, anmaya da damgasını vurdu. Katliamda oğlu Uğur Çolak’ı yitiren İsmail Çolak, AKP’nin başbakanları, bakanları, bürokratlarının tamamının verdikleri sözleri tutmadıklarını, adalet önünde de hesap vermediklerini vurguladı. Olaydan 1 yıl sonra başlayabilen yargılama sürecinde de değişen savcılar, katliamın FETÖ’ye bağlanmak istenmesi gibi “alaycı” yaklaşımlarla karşılaştıklarını anımsatan Çolak, “Yıllardır verdiğimiz mücadele, sanıklara ödül gibi kararla sonuçlandı. Bu da yetmezmiş gibi cezaların artırılmasını istediğimiz halde, İzmir 15. Bölge Ceza Dairesi, yangından mal kaçırır gibi verdiği kararla patron Can Gürkan’ı tahliye etti. Birkaç yıllığına iptal edilen maden işletme yetkisini de iade etti. Şimdi Yargıtay’ın, katillere verilen ödül gibi kararı iptal etmesini, davanın yeniden görülmesini kararlaştırmasını bekliyoruz” dedi.

Dedeye baba demek

Soma’da oğlu Uğur Çolak’ı kaybeden İsmail Çolak’ın, 2015’teki duruşmada hâkime yönelik “2 torunum kaldı, 2 ve 4 yaşında. Bana ‘baba’ diyorlar. Bir çocuğun dedesine ‘baba’ demesi ne demek bilir misiniz hâkim bey” sözleri ağlatmıştı. O zamanlar bebek olan İsmail Ayaz Çolak babasının 15 Mayıs 2014’teki cenazesine büyükannesinin kollarında katılmıştı.


YUSUF ÖZKAN   ( 
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1389744/Soma_nin_acisi_dinmedi.html )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder